Mayıs 22, 2022

Colorado Sorunlu Oyun Finansmanı Yasası Senato’dan Geçti, Eleştiri Çekti

ile america


Colorado’daki sorunlu oyun programlarını finanse edecek bir yasa tasarısında yapılan geç bir değişiklik, kumar bağımlılığı tedavisi ve önleme çabalarını savunanları karışık duygularla terk etti.

Bir hibe programı için fatura tarafından paylaştırılacak tahmini 3 milyon dolar, Colorado’nun bu tür programları daha önce finanse etmesiSenato, tahsisin ifadesini “sürekli” yerine “yıllık” olarak değiştirdi. Değişiklik, programın finansmanının her yıl yeniden onaylanması gerektiği anlamına gelir.

Bu, sorunlu oyun finansmanının “genellikle son finanse edilen ve ilk kesinti” olduğunu iddia eden savunucular için hoş bir gelişme değildi. Yıldan yıla tartışmalara ve lobi faaliyetlerine tabi olmak yerine finansmanı güvenli hale getirme gereğini vurguluyorlar.

Tasarı Pazartesi günü 53-12 oyla Meclis’ten geçti, ardından Perşembe gecesi 25-8 oyla değiştirildiği şekliyle Senato’dan geçti. Değiştirilen Senato tasarısının, Vali Jared Polis’e ulaşması için hala Meclis onayına ihtiyacı var.

Colorado’nun uzun süredir ihmal edilen bu önemli halk sağlığı sorununu ele almaya karar verdiğini görmekten memnunuz. Bununla birlikte, bunun bu konuda gitmek için uygun bir yol olduğunu düşünmüyoruz, ”diyor yasama komitesi yasa tasarısı oturumları sırasında Ulusal Sorunlu Kumar Konseyi’ni temsil eden danışman Brianne Doura-Schawohl.

“Bu mevzuatın amacı, eyaletteki kumar bağımlılığının ihtiyaçlarını karşılamak için fon oluşturmak ve güvence altına almaktı. Yıllık ödenek alması gereken açık uçlu bir hibe programına sahip olmak, bunu savunmasız bir durumda bırakıyor.”

Meclis başkanı değişiklikleri sorguluyor

Orijinal tasarıya sponsor olan Meclis Başkanı Alec Garnett, meclisin “pozisyonumuza bağlı kalabileceğini” ve Cuma günü herhangi bir eylem planlanmamasına rağmen Senato değişikliklerini reddedebileceğini söyledi.

Garnett, “Yıllık gözden geçirmenin neden iyi bir fikir olduğu konusunda tam olarak net değilim,” dedi. “Bence, çoğunlukla, Meclis’ten gelen tasarı harikaydı. İleriye dönük anıtsal bir adım. Senato değişikliklerini daha yakından incelemek için paydaşlarla görüşeceğim.”

Tasarının Senato sponsoru Senatör Chris Hansen, Cuma günü yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Colorado Sorunlu Kumar Koalisyonu başkanı Peggy Brown, uzun müzakerelerin bir uzlaşma faturası olarak kabul edilen şeyi üretmesinin ardından Senato’nun eylemi nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Brown, “Kişisel görüşüm, tüm paydaşların bir araya geldiğini ve herkesin bunun nasıl yapılacağı konusunda hemfikir olduğunu hissediyorum – ve bu müzakerelerde çok fazla insan var” dedi. “Herkes taviz verdi ve bazı şeylerden vazgeçti – sonra, son dakikada bunu yapıyorlar.

“Bana göre bu iyi hissettirmiyor. Politika kokuyor, kontrol kokuyor, güç kokuyor. Ve şimdi tamamen gönüllülerden oluşan bir organizasyon olan koalisyon, her yıl fona neden ihtiyacımız olduğunu açıklamak zorunda kalacak.”

Bu tartışmalardaki bir diğer paydaş olan Colorado’nun Oyun Bölümü, bekleyen mevzuat hakkında yorum yapılmasını engelleyen bir politikaya dayanarak yorumu reddetti.


güvenilir bahis siteleri